33 Sceny z życia

Listopad 6th, 2008 by edyta

Bohaterka filmu jest trzydziestoparoletnia Julia jest fotograficzką, odnoszącą niemałe sukcesy artystyczne. Żyje w bogatej, inteligenckiej rodzinie. Mężem jej jest ceniony kompozytor, matka to uznana autorka powieści kryminalnych, natomiast ojciec jest filmowcem specjalizującym się dokumentalistą. Niespodzianie ich szczęśliwe życie się kończy… wpierw zdycha umiłowany przez wszystkich pies, a wkrótce potem Basia skarży się na ból brzucha, niestety lekarze diagnozują raka. Choroba Basi załamuje Jurka. Piotr nie potrafi oderwać się od pracy. Gdyby nie pomoc Adriana, przyjaciela z którym dzieli swoją atelier, Julia zostałaby sama wobec wyzwań, jakie nastręcza jej życie. Nadchodzi pora sprawdzianu swego widzenia świata, a może nawet moment, kiedy wszystko trzeba będzie rozpocząć od początku. W ciągu roku, całe jej obecne życie ulega zmianie…

Najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej nacechowany jest osobistym doświadczeniem reżyserki. Szumowska, córka znanych dziennikarzy, Doroty Terakowskiej i Macieja Szumowskiego, sama stanęła w obliczu śmierci swych rodziców. Inteligencki dom filmowej Julii przywraca prawdziwy dom samej reżyserki.

33 sceny z życia zestawiają się na portret młodocianej kobiety w obliczu wyzwań, jakie przed wszystkimi stawia życie. Chodzi o moment końcowego rozstania z najbliższymi – tym trudniejszy im bliższe były jednoczące nas więzi. Oswajanie się z chorobą rodziców, z ich stratą to moment zyskiwania szczególnej dojrzałości – tak emocjonalnej, jak i społecznej, czas nie tyle dojrzewania, ile dorastania do sytuacji. Sytuacji niby naturalnej w życiu każdego człowieka, ale przecież zaskakującej.

33 sceny z życia powstał we współpracy niemieckiego studia Pandora Film i polskich studiów STI oraz Shot Szumowski, przy udziale duńskiego studia Zentropa, założonego przez Larsa von Triera. Uniwersalny charakter filmu Małgorzaty Szumowskiej podkreśla dodatkowo udział niemieckiej gwiazdy Julii Jenstch, nagrodzonej Srebrnym Niedźwiedziem za rolę w dramacie Sophie Scholl – ostatnie dni, i duńskiego aktora Petera Gantzlera, znanego z głośnego filmu Włoski dla początkujących.

W filmie wystąpili także Maciej Stuhr, Iza Kuna, Rafał Maćkowiak, Małgorzata Hajewska i Andrzej Hudziak.

Zapraszamy 6 listopada do kina Kino Pod Baranami na godzinę 19.00


(comments are closed).