Capella Cracoviensis: Requiem aeternam

Październik 1st, 2010 by Kobieta Krakowa

Trzy spojrzenia na człowieka w majestacie śmierci – Capella Cracoviensis przygotowała cykl koncertów, podczas których zaprezentuje najpiękniejsze msze żałobne w historii muzyki.

W kościele św. św. Piotra i Pawła 13 października Capella Cracoviensis i hamburski chór St Johannis pod batutą Christophera Bendera wykonają Ein deutsches Requiem Johannesa Brahmsa. Wbrew tytułowi nie jest to utwór religijny. Sam Brahms twierdził, że zamierzał stworzyć dzieło uniwersalne – wspominał nawet, że wolałby nazwać je „Ludzkim”, co podkreśliłoby jego humanistyczny pierwiastek. Oparł się nie na tradycyjnych częściach liturgii, ale na wybranych fragmentach z Biblii (w języku niemieckim, stąd tytuł) o kontemplacyjnym i mistycznym wydźwięku. Dzięki temu dzieło nie stało się pożegnaniem zmarłych – jest raczej refleksją nad istnieniem człowieka i pocieszeniem dla żyjących.

Zupełnie inny charakter nadał swojej Messa da requiem Giuseppe Verdi. Niech was nie zwiodą niemal niezauważalne – śpiewane piano pianissimo – pierwsze wersy. W tej mszy króluje wizja apokaliptyczna: instrumenty dęte blaszane, perkusja i bliskie dramatycznej operowej stylistyce partie wokalne z mocą wieszczą nadejście Dies Irae – „dnia gniewu”. Requiem usłyszymy 29 i 30 października w wykonaniu połączonych chórów Capelli Cracoviensis i Opery Krakowskiej z towarzyszeniem operowej orkiestry, prowadzonych przez Tomasza Tokarczyka (o koncercie i utworze przeczytasz więcej tutaj).

Cykl zamknie wieczór hołdujący wieloletniej tradycji Capelli Cracoviensis – w dzień Wszystkich Świętych usłyszymy pełne tragizmu, naznaczone cieniem zbliżającej się śmierci Mozartowskie Requiem. Chór i orkiestrę poprowadzi specjalista od XVIII-wiecznego repertuaru Andreas Spering. Niegdyś klawesynista zespołu Musica Antiqua Köln, jako dyrygent zasłynął przede wszystkim realizacjami oper G.F. Handla i W.A. Mozarta oraz oratoriów J. Haydna. Natomiast najsłynniejsze arcydzieło muzyki żałobnej w jego interpretacji zabrzmi 1 listopada w kościele św. Katarzyny. (Barbara Skowrońska)

13 października 2010, 20.00, 29, 30 października 2010, 18.30, 1 listopada 2010, 20.00
Kościół św. św. Piotra i Pawła, ul. Grodzka 52a, Opera Krakowska, ul Lubicz 48, Kościół św. Katarzyny, ul. Augustiańska 7

Więcej informacji na można uzyskać na stronie: www.capellacracoviensis.pl


(comments are closed).