Festiwal Kultury Żydowskiej

Maj 27th, 2008 by edyta

Po raz siedemnasty Festiwal Kultury Żydowskiej zawita do Krakowa i trwać będzie od 23 czerwca – 1 lipca 2007.

Festiwal Kultury Żydowskiej organizowany jest od roku 1988, a zaczął funkcjonować jako pewna forma dialogu międzykulturowego z pierwiastkiem edukacyjnym. Składa się na niego ponad 100 imprez, które obejmują nie tylko koncerty, na których usłyszymy śpiew synagogalny, muzykę klezmerską, żydowską muzyka ludową, chasydzą czy klasyczną. To również filmy, przedstawnienia i przede wszystkim warsztaty, na których poznajemy kulturę narodu żydowskiego od podszewki. Jeśli więc jeszcze nie potrafisz tańczyć i śpiewać po chasydzku, nie poznałeś hebrajskiej kaligrafii i klezmologii, nie zasmakowałeś żydowskiej kuchni, to te spotkania są właśnie dla Ciebie.jazz, muzyką klasyczną na awangardowych inklinacjach skończywszy).

Punktem kulminacyjnym festiwalu jest coroczny koncert finałowy – Szalom na Szerokiej, na którym regularnie zbiera się tłum gości i mieszkańców Krakowa pochodzenia żydowskiego, nie-Żydów, miłośników imprezy, jak i ludzi przypadkowych. To jedna z największych tego typu imprez na świecie. W związku z tym, Kazmierz właśnie w dniu finałowym aż pęka od przybyłej tu ludności.

Koncert odbywa się za darmo. Festiwal jest wydarzeniem muzycznym o ogromnej wadze, szczególnie dla kultury klezmerskiej. Od lat przybywają tu muzycy, którzy estetykę muzyki żydowskiej łączą z przeróżnymi gatunkami (od folu, przez


(comments are closed).