Grechuta Festival Kraków 2010

Październik 1st, 2010 by Kobieta Krakowa

Twórczość Grechuty opanuje miasto Kraków. Występy laureatów konkursu na interpretację piosenek Marka Grechuty, spotkanie z krakowskimi kabaretami oraz koncert finałowy z udziałem gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej. Te i wiele innych ciekawych wydarzeń czeka nas w ramach Grechuta Festival Kraków 2010.

Imprezę poświęconą twórczości i pamięci charyzmatycznego krakowskiego twórcy zainauguruje w środę (godz. 20) wernisaż prac malarskich Jana Kantego Pawluśkiewicza w piwnicach hotelu Pod Różą. Obrazy, jakie na tej ekspozycji zobaczymy wykonane zostały przez kompozytora techniką żel-artu. Podczas wieczoru rozbrzmiewać będzie muzyka patrona festiwalu.

Podobnie, jak kolejnego dnia, czyli w czwartek. Wtedy bowiem o godz. 15 na Scenie Tęcza odbędzie się finał konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty. Wystąpią w nim ci artyści, którym udało się przejść przez eliminacje.

Najlepszych nagrodzi jury w składzie: Jan Kanty Pawluśkiewicz, Danuta Grechu- ta, Janusz Bielecki, Paweł Piątek, Wacław Krupiński, Jerzy Armata i Piotr Poraj-Poleski. Jest o co walczyć. Na zwycięzców czekają trzy nagrody pieniężne i występ w koncercie laureatów.

Odbędzie się on w piątek (godz. 19) na scenie PWST. Gośćmi specjalnymi wieczoru będą grupa Anawa, której współzałożycielem był Marek Grechuta oraz zwycięzcy poprzednich edycji festiwalu: zespół Dzień Dobry i Karolina Leszko. Natomiast 9 października o godz. 11 w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie msza św. za duszę patrona festiwalu. Po mszy, o godz. 12 hejnalista z wieży mariackiej zagra melodię piosenki „Ocalić od zapomnienia”, a o godz. 13 w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim odbędzie się kameralne spotkanie rodziny i przyjaciół Marka Grechuty.

A wieczorem, o godz. 19 w PWST odbędzie się Pierwsza Krakowska Gala Kabaretowa. Wystąpią w niej Formacja Cha-telet, Kabaret pod Wyrwi-groszem, Grupa Rafała Kmity, Krzysztof Piasecki, kabaret Kuzyni i… reaktywowany po 40 latach kabaret Anawa, z którym Marek Grechuta rozpoczynał swoją działalność artystyczną. To właśnie z niego powstał później zespół Anawa. Kulminacyjnym punktem festiwalu będzie niedzielny koncert (10 października, godz.20) w kinie Kijów. Piosenki z repertuaru Marka Grechuty w autorskich aranżacjach i własne hity zaprezentują Czesław Śpiewa, Mezo, Patrycja Markowska i grupa Zakopower. Szczegółowe informacje na temat festiwalowych wydarzeń znajdują się na www. grechutafestival.pl

Zapraszamy!


(comments are closed).