Kościoły otwarte nocą – Cracovia Sacra

Sierpień 10th, 2008 by edyta

 15 sierpnia rozpocznie się Noc Cracovia Sacra czyli kncerty światowej sławy artystów, zwiedzanie zabytków, nieznanych zakamarków, a nawet skarbców w osiemnastu krakowskich kościołach, a do tego wykłady jak zostać mnichem. Nadrzędnym celem całego przedsięwzięcia jest ożywienie środowiska klasztornego i kościelnego oraz popularyzacja na szeroką skalę niecodziennych miejsc.

Zwiedzanie rozpocznie się od „Wielkiej Ruiny” i zabytkowych krużganków Opactwa oo. Benedyktynów w Tyńcu. Warsztaty poprowadzą ojcowie Leon Knabit i Włodzimierz Zatorski. Będzie też msza łacińska.

Później na odwiedzających czekać będą kościoły oo. Bernardynów, Karmelitów, Kamedułów na Bielanach, Cystersów w Mogile, Kapucynów, Reformatów, św. Piotra i Pawła, św. Anny, a także Katedra na Wawelu i bazylika Mariacka. A w każdym z nich liczne niespodzianki.

W kościele Bożego Ciała, pokazane zostaną sięgające głębokiego średniowiecza osobliwości skarbca, w tym niezwykły krzyż romański.  Zaprezentowane zostanie również misterium „Stabat Mater” Antonio Vivaldiego w wykonaniu Krakowskiej Opery Kameralnej.

Finałowym akcentem nocy Cracovia Sacra będzie koncert „Wiał wiatr – opowieść o świętym Franciszku” w wykonaniu Lidii Jazgar i zespołu Galicja, Jerzego Treli, Przemysława Brannego i Orkiestry Akademii Beethovenowskiej w kościele Franciszkanów.

W nocy Cracovia Sacra weźmie w sumie udział 18 kościołów oraz Muzeum Archidiecezjalne i Uniwersytet Jagielloński. Będą otwarte nawet do godz. 2 w nocy. Darmowe wejściówki można odbierać w Sieci Informacji Miejskiej (ul. Szpitalna 25, ul. św. Jana 2, ul. Józefa 7, os. Słoneczne 16, pl. Wszystkich Świętych 2, Wieża Ratuszowa).

Serdecznei zapraszamy do wzięcia udziału w tym niecodziennym wydarzeniu!


(comments are closed).