Noc Muzeów 2008

Maj 23rd, 2008 by edyta

Prawie 25 tysięcy osób odwiedziło krakowskie Muzeum Narodowe podczas ostatniej 5. Nocy Muzeów (16/17 maja). „Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznej frekwencji. Mimo niesprzyjającej aury i wyłączenia z akcji remontowanych Sukiennic i Synagogi, do muzeów udało się łącznie ponad 130 tysięcy osób” – podsumowuje akcję Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK – Stanisław Dziedzic.

Największym powodzeniem cieszyło się już tradycyjnie Muzeum Narodowe. Najmniej osób (600) dotarło do oddalonej od centrum Willi Decjusza oraz do Niepołomic (800 osób). Ponad 5 tysięcy osób udało się do Muzeum Inżynierii Miejskiej, Mangghi – około 4 tysięcy oraz Muzeum Armii Krajowej – około 4,5 tysiąca.

Przypomnijmy, że drzwi krakowskich muzeów z 16 na 17 maja pozostały otwarte do godz. 1.00 w nocy, zaś zwiedzanie odbywało się za symboliczną złotówkę. W przedsięwzięciu udział wzięło 25 instytucji muzealnych. Hasłem tegorocznej edycji Nocy była 90. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

To jedyne w swoim rodzaju ogólnopolskie wydarzenie, realizowane przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK we współpracy z Biurem Promocji i Marketingu Miasta oraz Krakowskim Biurem Festiwalowym pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.

Noc Muzeów wpisuje się w projekt „6 zmysłów” i związany z nim zamysł realizacji Krakowskich Nocy. Do dotychczas istniejących przedsięwzięć Nocy Muzeów, Nocy Teatrów, dołączą jeszcze: Noc Jazzu, Kina oraz Cracovia Sacra.


(comments are closed).