Projekt „Kobieta”

Luty 3rd, 2009 by edyta

W Galerii Pauza odbędzie się niezwykła wystawa będąca połączeniem nastroju fotografii Sikory oraz poetyki tekstów Plagi, zaprezentowaną przy brawurowej muzyce Cezarego Skubiszewskiego.  Tytułowa „Kobieta” – choć jest częstym obiektem analiz i prób dookreślenia – wciąż pozostaje tajemnicą…

26 fotografii Tomka Sikory to 26 odsłon kobiecej natury. Każde zdjęcie to osobna opowieść, inna historia. Kobiety uchwycone w rozmarzeniu lub zamyśleniu. Potargane włosy, papieros w drżącej dłoni. Bez patosu, bez maski makijażu, bezbronne, naturalne. W fotografii Tomek uchwycił naturę płci pięknej: kruchość, delikatność i siłę. Sikora pokazuje nam kobietę mocną i słabą zarazem, operuje ciepłą barwą, obrazy są jakby pokryte mgłą, która powoduje, że zdjęcia mają romantyczny wydźwięk. Symultanicznie działa poezja Renaty Plagi, która dobrze komponuje się z fotografią Tomka Sikory.

Krótkie wiersze, zapisywane myśli, stany ducha wielu kobiet. Poezja Plagi nosi cechy haiku, ponieważ w kilku słowach zawarta jest głęboka treść, przekaz zamknięty w zdaniu. Całość domyka film, zbudowany jako animacja fotograficzna. Klamrą spajającą jest muzyka Cezarego Skubiszewskiego.

Dla stałych bywalców tej znanej kamienicy na popularnej ulicy Krakowa, nie jest to żadna nowość, ale dla kogoś, kto dopiero poznaje krakowski świat artystyczny, może to być znacząca wiadomość. Galeria pauza nie ogranicza się jedynie do wystaw, towarzyszących nam podczas wizyt w znanym, właściwym lokalu na I piętrze. Jeśli postanowimy wyjść schodami wyżej, trafimy do Galerii Pauza, w której znajdziemy dwie, obszerne sale – miejsca wielu wystaw, działań i przedsięwzięć artystycznych. Tutaj też odbywa się m.in. Festiwal Unsound. Podczas, gdy Pauza ogranicza się jedynie do pokazów fotografii, we właściwej galerii prezentowane są pokazy i wszelkiego rodzaju działania audio-wizualne.

Zapraszamy do Galerii PAUZA, przy ul. Floriańskiej 18/3 (I piętro) 2 w Krakowie.


(comments are closed).