Święto Miasta Krakowa

Czerwiec 10th, 2009 by edyta

W czerwcu z okazji swojego święta Kraków rozbłyśnie licznymi imprezami. Czeka nas bogata paleta wydarzeń, od smoczej parady czy nowohuckich zaślubin.

Na Błoniach odbędzie się Selector Festival, czyli uczta elektronicznych dźwięków, przeznaczona dla każdego konesera muzyki. Miłośników barokowego tchnienia z pewnością ucieszy spektakl z cyklu Opera Rara w Teatrze im. J. Słowackiego, a o familijną rozrywkę zadba Teatr Groteska w trakcie Parady Smoków. Będziemy także świadkami tradycyjnej intronizacji króla kurkowego. O wszystkich tych wydarzeniach piszemy w aktualnym wydaniu „Karnetu”.

Ludzie z marmuru

Część obchodów Święta Miasta Krakowa zostanie przeniesiona do Nowej Huty z okazji jej 60. urodzin. W ramach tych uroczystości 4 czerwca zobaczymy zorganizowane z największym rozmachem widowisko muzyczne Ludzie z marmuru. Wezmą w nim udział twórcy związani artystycznie bądź emocjonalnie z Krakowem, m.in. Jan Peszek, Marta Bizoń czy Maciej Maleńczuk. Usłyszymy również chór Uniwersytetu Jagiellońskiego i orkiestrę Sinfonietta Cracovia. Od strony wizualnej koncert wzbogaci zespół Art Color Ballet, który zaprezentuje modę z ostatnich 60 lat. Nie zabraknie więc czerwonych krawatów czy niezapomnianych prochowców. Całość widowiska ma mieć formę interaktywną, a prowadzący podejmie dialog z publicznością, by zaczerpnąć u źródeł informacji o dzielnicy. Pomoże w tym również przeprowadzona wśród mieszkańców sonda uliczna.

Dzień później będziemy świadkami zawarcia niecodziennego małżeństwa. dojdzie do zaślubin Krakowa z Nową Hutą. W czasie przyjęcia ślubnego na alei Róż dwa duże ekrany przedstawią opowieści o każdym z małżonków przygotowaną przez Teatr Łaźnia Nowa. O oprawę muzyczną zatroszczą się zarówno młodzi nowohuccy artyści, jak i uznani już na scenie krakowscy twórcy, a o połączenie tych występów w harmonijną całość zadbają wirtualni konferansjerzy. Ciekawy charakter nada z pewnością współbrzmienie operowych głosów, instrumentów elektronicznych i… szlifierek tarczowych.

Dzień Otwartego Magistratu

Program Święta Miasta, 60-lecia Nowej Huty oraz 225-lecia założenia Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza obejmuje również bogaty zestaw wydarzeń sportowych i edukacyjnych. 5 czerwca odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta w Sali Teatralnej ArcelorMittal. Mieszkańcy Krakowa będą również mogli udać się 14 czerwca na plac Wszystkich Świętych i przekroczyć próg magistratu. Urząd Miasta zaoferuje im niezwyczajną możliwość poznania pracy urzędników od kuchni, internetowego oblicza miasta, obejrzenia licznych wystaw (Stare Podgórze, Lot nad Nową Hutą) czy wzięcia udziału w wycieczkach do Centrum Edukacyjnego na Bielanach oraz szlakiem nowohuckich nowinek urbanistycznych. Na dziedzińcu Pałacu Wielopolskich będzie można uczestniczyć w niecodziennej wędrówce po historii Nowej Huty od czasu jej powstania do chwili obecnej, a na deptaku przy Pawilonie Wyspiańskiego obejrzeć wystawę Nieznana historia życia muzycznego Nowej Huty w latach 50-60 przygotowaną przez Bibliotekę Polskiej Piosenki.

W tym roku czerwiec może być dla nas miesiącem licznych kulturalnych dylematów. Kraków już dokonał swojego wyboru, decydując się na zaślubiny z Nową Hutą. Jedno jest pewne − rozwodu nie będzie.

Justyna Mądro, miesięcznik „Karnet”
Organizatorzy

Krakowskie Biuro Festiwalowe
tel: (012) 424 96 50
www.biurofestiwalowe.pl


(comments are closed).